شماره 69 - پنج شنبه, 19 فروردین 1395 مشاهده ایمیل در آرشیو
(Optional) This text will appear in the inbox preview, but not the email body.

سالی برای اقدام و عمل

به گمان من مسئله‌ی اقتصاد در اولویت اول است. یعنی وقتی انسان نگاه می کند، در میان مسائل اولویت‌دار، از همه فوری‌تر و نزدیکتر، مسئله‌ی اقتصاد است. اگر به توفیق الهی، هم ملت و هم دولت و مسئولان گوناگون، بتوانند در مسئله‌ی اقتصاد کارهای درست و بجا و متقن را انجام دهند، امید این هست که در مسائل دیگر، مثل مسائل اجتماعی، مثل آسیب های اجتماعی، مثل مسائل اخلاقی، مثل مسائل فرهنگی هم تأثیرگذار باشند.

در مسئله‌ی اقتصاد، آن چیزی که مهم است و اصل است، مسئله‌ی تولید داخلی است؛ مسئله‌ی ایجاد اشتغال و رفع بیکاری است؛ مسئله‌ی تحرک و رونق اقتصادی و مقابله‌ی با رکود است؛ اینها مسائل مبتلابه مردم است؛ اینها چیزهائی است که مردم آنها را حس میکنند و مطالبه می کنند؛ و آمارها و اظهارات خود مسئولین هم نشان می دهد که این مطالبات مردم و این خواسته‌های مردم بجا و به‌مورد است.

اگر ما بخواهیم مشکل رکود را حل کنیم، مشکل تولید داخلی را حل کنیم، بخواهیم مسئله‌ی بیکاری را حل کنیم، بخواهیم گرانی را مهار کنیم، علاج همه‌ی اینها در مجموعه‌ی مقاومت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی گنجانده شده است. اقتصاد مقاومتی شامل همه‌ی اینها است. می شود با اقتصاد مقاومتی به جنگ بیکاری رفت؛ می شود به جنگ رکود رفت؛ میشود گرانی را مهار کرد؛ می شود در مقابل تهدیدهای دشمنان ایستادگی کرد؛ می شود فرصت های بسیاری را برای کشور ایجاد کرد و از فرصت ها استفاده کرد؛ شرطش این است که برای اقتصاد مقاومتی کار و تلاش انجام بگیرد.

بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام نوروزی سال 1395

سوژه یک دنیای موشک و مذاکره

انتشار یک توئیت در حساب منتسب به آیت الله هاشمی که با تذکر جدی و علنی رهبر انقلاب همراه شد و واکنش‌های بسیاری را در پی داشت؛ مطالبه افکارعمومی درباره موضع‌گیری شفاف و سریع رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در قبال این نوشته کوتاه را در پی داشت؛ مطالبه‌ای که با تکذیب رسمی شخص هاشمی رفسنجانی، پاسخ داده شد. «دنیای فردا دنیای گفتمان هاست، نه دنیای موشک ها»؛ این توئیتی بود که حساب کاربری منتسب به آیت الله هاشمی رفسنجانی در اوج چالش موشکی میان ایران و غرب منتشر کرده بود و اسباب ناراحتی دلسوزان انقلاب و در رأس ایشان، رهبر انقلاب اسلامی را در پی داشت و ایشان در اقدامی کم‌سابقه به صراحت در قبال این تعبیر، موضع گیری داشتند.

سوژه دو بدعهدی و دیگر هیچ
 
کارشکنی های آمریکا در ارتباط با لغو تحریم های برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام باعث شده است که بدعهدی آمریکایی ها، واکنش هایی را در داخل کشور به دنبال داشته باشد. ما در اینجا با دو دسته مشکل جدید مواجه هستیم یکی شرایط بازگشت به شرایط قبلی که خود به خود زمان‌بر است و از طرفی کارشکنی‌های طرف آمریکایی که کار را سخت کرده، برخی از آثار تحریم طول می‌کشد که خود را نشان داد.

عراقچی: آمریکا در رفع تحریم‌ها بدعهدی می‌کند
سرلشکر فیروزآبادی: کسی در ایران به زیاده‌خواهی‌های آمریکا بها نمی‌دهد
فرمانده کل سپاه: برجام چه نتیجه‌ای داشته!؟
اوباما: ایران برای دیدن اثرات رفع تحریم رفتارش را تغییر دهد
جواد لاریجانی:باید برجام را «یک سند مرده» تلقی کنیم
سوژه سه جنگ قره باغ
 
  آغاز درگیریها در قره باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان بازتاب گسترده‌ای در بین محافل سیاسی و رسانه‌ای منطقه و جهان داشته‌است و آمریکا،روسیه، ایران و سازمان ملل متحد توقف این درگیریها و خویشتن داری دو طرف را خواستار شده‌اند. گرچه رهبران نظامی و سیاسی جمهوری آذربایجان و ارمنستان و جدایی طلبان قره‌باغ هریک، طرف مقابل را به آغاز تحریکات نظامی و تیراندازی منجر به درگیری گسترده متهم کرده‌اند.
 
لحظه به لحظه/با بحران قره باغ
نقش ترکیه در بحران جدید قره‌باغ برای سهم خواهی
استاد دانشگاه آلاباما آمریکا: آنکارا از بحران قره‌باغ علیه ارمنستان استفاده ابزاری می‌کند
نشست وزیران خارجه ایران، آذربایجان و ترکیه در رامسر
موافقت مشروط ارمنستان با آتش بس در قره باغ
سوژه چهار اسناد پاناما
  ادب نوکری
در پی بزرگترین افشای اسناد مالی در تاریخ جهان از سوی یک شرکت محرمانه حقوقی در پاناما، کشورهای مختلف به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.رسانه‌های غربی روز دوشنبه از افشای بیش از 11 میلیون سندِ مالیِ یک شرکت محرمانه حقوقی پانامایی خبر داده و مدعی شده‌اند در این اسناد اطلاعات مالی 72 مقام بلندپایه جهانی فاش شده است.در این اسناد سوابق مالی برخی از ثروتمندترین افراد جهان منتشر شده است و این بزرگترین افشای اطلاعات سری در تاریخ به شمار می‌آید.
افشای 2.6 ترابایت اسناد فساد و پولشویی دهها سیاستمدار و سرمایه‌دار مشهور جهان
رسوایی «اسناد پاناما» چگونه شکل گرفت؟
واکنش‌های جهانی به بزرگترین افشای اسناد مالی
12 رهبر جهان، 215 هزار شرکت، 140 سیاستمدار، 11 کشور و لیونل مسی به پولشویی متهم شدند؛
اولین قربانی "اوراق پاناما"؛ نخست‌وزیر ایسلند استعفا کرد
سوژه پنج ابطال آراء ...
 
  برخی درباره حق شورای نگهبان برای ابطال رای یک نامزد پیروز در انتخابات بحث می کردند و برخی درباره احتمال جایگزین شدن فرد بعد از مینو خالقی، که او هم از اردوگاه اصلاح طلبان بود، به فهرست منتخبان مردم اصفهان صحبت می کردند اما استاندار اصفهان آب پاکی روی دست همه ریخت و خبر از انتخاب پنجمین منتخب مردم اصفهان در انتخابات میان دوره ای آینده داد. اقدام شورای نگهبان در این خصوص، واکنش هایی را به دنبال داشته است.
 
ابراهیمیان: اکثریت شورای نگهبان معتقدند آرای نامزد منتخب را بعد از انتخابات هم می‌توان ابطال کرد
واکنش قائم‌مقام وزیر کشور به ابطال آرای مینو خالقی
واکنش های مختلف به ابطال آرای منتخب سوم مردم اصفهان
علت ابطال رای "مینو خالقی" به وی اعلام شده است
معاون دیوان عدالت:ابطال آرای مینو خالقی توسط شورای نگهبان، اقدامی قانونی است
بیرق بیرق بیرق
© 1392، تمامی حقوق این خبرنامه برای «نِت‌نامه» و سایت های منبع محفوظ است.
برای لغو عضویت از نت نامه کلیک کنید.